NU:B_BA_PKAP Politické a kulturní aspekty g - Informace o předmětu
B_BA_PKAP Politické a kulturní aspekty globálního podnikání
Vysoká škola NEWTON, a.s.zima 2023
- Rozsah
- 2/1. Kombinované 0/14 hodin za semestr. 5 kr. Ukončení: zk.
- Vyučující
- doc. PhDr. Lukáš Valeš, Ph.D. (přednášející)
Mgr. PhDr. Marián Děd, LL. M, Ph.D., MBA (cvičící)
Mgr. PhDr. Marián Děd, LL. M, Ph.D., MBA (náhr. zkoušející) - Garance
- doc. PhDr. Lukáš Valeš, Ph.D.
Centrum humanitních věd – Vysoká škola NEWTON, a.s. - Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
- Cíle předmětu
- Významným rysem současné světové ekonomiky a podnikatelského prostředí je stále rostoucí význam politických a kulturních vlivů a propojování sféry podnikání, politiky a kultury. Tento trend souvisí jak se současným stavem globalizace, která významně propojila světové trhy a tedy různé politické, sociální a kulturní systémy, tak i s nástupem 4. průmyslové revoluce a dopady poslední světové hospodářské krize. Ty naopak posílili deglobalizační tendence, posílily vliv státu a dalších veřejných institucí, včetně nárůstu politického a hospodářského nacionalismu v duchu hesla America first. Tato skutečnost nahrává naopak oslabování vlivu mezinárodních a nadnárodních organizací, ekonomické a politické integrace ve prospěch národních států. To bude znamenat další posilování vlivu jejich politických reprezentací na ekonomické a podnikatelské prostředí. Pozornost bude věnována mimo jiné i aktuálním problémům jako jsou mezinárodní migrace a její politický a bezpečnostně ekonomický vliv, sérií krizí v EU a vzestup ekonomicky (vojensky) silných, ale nedemokratických (polodemokratických) politických systémů – Čína, Rusko, Turecko – na úkor demokratického Západu.
- Osnova
- Základní osnova předmětu: 1. Politika, kultura a globální podnikání – úvod do problematiky 2. Historický vývoj globalizace – soutěž světových ekonomických a politických center – Čína, Indie, Evropa, Turecko, Rusko, USA 3. Propojení ekonomické a politické moci v současných mezinárodních vztazích – nástup nových, resp. staronových velmocí Čína, Indie, Turecko 3. Globalizace, regionalizace, lokalizace a 4. průmyslová revoluce 4. Světové hospodářské krize a jejich ekonomicko-politické důsledky 5. Mezinárodní ekonomicko-politické instituce a jejich role v současnosti 6. Ekonomická a politická integrace – příklad EU 7. Možnosti a meze evropské integrace – současné krize evropského integračního procesu 8. Historie a budoucnost EU 9. Bezpečnostní hrozby světového obchodu a podnikání – terorismus, boj o vodu a další světové zdroje, změny klimatu, přelidnění apod. 10. Role kultury (a náboženství) v současných ekonomických vztazích – mírová spolupráce nebo střet civilizací? 11. Interkulturní dimenze a jejich využití v globálním podnikání 12. Role státu, veřejné správy a tržního hospodářství – jaký model pro 21. století?
- Metody hodnocení
- Zápočet: (prez.) min. účast na seminářích, získání určeného minima bodů za aktivitu na seminářích a zpracování průběžných zadání; (kombi) odevzdání zápočtové seminární práce odpovídající stanoveným požadavkům Zkouška: (prez.) písemný závěrečný test; (kombi) obhajoba seminární práce, písemný závěrečný test; v opravných termínech ústní zkouška
- Statistika zápisu (nejnovější)
- Permalink: https://is.newton.cz/predmet/nu/zima2023/B_BA_PKAP