NU:BE_PH_SOC Basics of Social Psychology fo - Informace o předmětu
BE_PH_SOC Basics of Social Psychology for Managers
Vysoká škola NEWTON, a.s.zima 2024
- Rozsah
- 2/0. 4 kr. Ukončení: zk.
- Vyučující
- Mgr. Romana Žihlavníková (přednášející)
- Garance
- Mgr. Romana Žihlavníková
Centre for International Programmes – Vysoká škola NEWTON, a.s. - Rozvrh
- Út 18:30–20:00 PH Učebna 12, kromě Út 12. 11.
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
- Cíle předmětu
- Předmět uvádí studenty do studia sociální psychologie, která je jednou ze základních (teoretických) psychologických disciplín. Obsahem předmětu jsou poznatky o interpersonálních situacích a vztazích a o způsobech myšlení, emočního prožívání a chování jedince v sociálním kontextu. Ve výuce předmětu jsou zdůrazňovány praktické aplikace v manažerském kontextu. Předmět navazuje na témata z úvodních psychologických a manažerských disciplín a je poznatkovým základem pro výuku některých následně vyučovaných disciplín, v nichž je problematika managementu pojata v sociálně psychologických souvislostech. Cíle předmětu: seznámit studenty s pojmy sociální psychologie a jejich významem, naučit studenty chápat a předvídat chování lidí v sociálním kontextu, podpořit schopnost vnímat témata sociální psychologie v širším manažerském kontextu, aplikovat poznatky zaměřené na vedení, hodnocení a motivování lidí v praxi.
- Výstupy z učení
- Hlavní témata předmětu (témata jednotlivých přednášek): Interpersonální vztahy (pojmy sociální psychologie, sociální aspekty života, historie sociální psychologie, vztah k dalším psychologickým a sociálním vědám). Sociální skupiny (druhy sociálních skupin a jejich dynamika, makrosociální jevy). Metody sociální psychologie – teorie, (základní metody sociálně psychologického výzkumu, vědecký postup, souvztažné a příčinné korelace, etika výzkumu). Kvantitativní metody (korelační výzkum, závislá/nezávislá/intervenující proměnná, experimentální výzkum, dotazníkové šetření, Likertova škála). Kvalitativní metody (interpretace analýzy dat, pozorování, rozhovor a jeho fáze, typy rozhovorů, otázky, focus group). Sociální identita a Já (socializace, sociální poznávání – adaptace, percepce, sociální role, sociální identita, individuace, sociální percepce). Problematika identity (geny, kultura, pohlaví – determinanty lidského chování, lidská identita, biologické dispozice vs. vliv prostředí). Hodnoty, chování, postoje (vztah hodnot a postojů, struktura a funkce postojů, možnosti změn a utváření postojů, předsudky, kolektivní paměť). Instituce a organizace (společnost a její vztah ke skupině, primární, sekundární a terciární socializace, inkluze). Sociální kontrola (prosociální chování, sociální kontrola, autorita přirozená a formální, sociální manipulace, propaganda). Sociometrie a sociální sítě (podstata sociometrie, malá skupina – komunikační sítě, role jedince, leadership, sociogram, sociální sítě). Kvalita života (koncepce well-beingu, teorie míru a konfliktu, digitální svět, indexy kvality života).
- Metody hodnocení
- Zkouška (prez., dist.): má podobu písemného závěrečného testu, v opravných termínech pak ústního zkoušení realizovaného kontaktním způsobem či (v případě distanční formy studia) za využití nástrojů dálkové elektronické komunikace.
- Vyučovací jazyk
- Angličtina
- Statistika zápisu (nejnovější)
- Permalink: https://is.newton.cz/predmet/nu/zima2024/BE_PH_SOC